Skip to content →

Įdomūs faktai apie eksportą

Eksportas, tai prekių išvežimas iš šalies teritorijos, arba paslaugų tiekimas už šalies muitų teritorijos ribos. Šalių ūkiai vis labiau orientuojasi į užsienio rinkas, todėl kad prekių ir paslaugų eksportas, didina pelną bei skatina veiklos plėtrą. Be šių faktorių, plečiantis veiklai, kuriamos naujos darbo vietos, bei daroma didžiulė įtaka ekonomikos augimui. Šalys nuolat stengiasi skatinti savo šalies prekių bei paslaugų konkurencingumą užsienio rinkose, taip pat išlaikyti jau esamas prekybines pozicijas bei siekti sėkmingo savo šalies įmonių įstojimo į naujas, ypač trečiųjų valstybių, rinkas.

Kasdien stengiamasi kurti strategijas ir populiarinti savo šalies produktus užsienio rinkose, bei užsitvirtinti jose stiprias ir stabilias pozicijas. Tam, kad būtų to pasiekta, įmonės privalo nuolat stebėti rinką, glaudžiai bendradarbiauti su logistikos įmonėmis, bei stebėti savo konkurentus. Šalims eksportas labai svarbus, todėl visais įmanomais būdais stengiamasi gaminti kokybišką produkciją, teikti kokybiškas paslaugas ir parduoti jas užsienio rinkoms. Išties, yra gana nemažai įdomių dalykų susijusių su eksportu, apie kuriuos mažai kas žino, todėl pateikiamas sąrašas faktų, kurie padės susidaryti aiškesnę nuomonę apie eksportą ir jo svarbą. Be to, žemiau esantys faktai, padės suvokti, jog eksportas tinkamas bet kokio dydžio įmonėms.

 • Net 97% eksportuotojų yra mažos arba vidutinio dydžio įmonės. Vadinasi, eksportuoti savo prekes ir paslaugas gali bet kokio dydžio gamintojai.
 • 67% eksportuotojų, savo įmonėse turi vos 20 darbuotojų. Žinoma, likusios įmonės jų turi daugiau, tačiau didžioji dalis įmonių gana mažos ir turi pakankamai mažą skaičių jose dirbančių žmonių.
 • Savo produktus į kitas šalis eksportuojančios įmonės auga greičiau, nei tos, kurios eksportu neužsiima.
 • Eksportas skatina novatoriškumą, produkcijos tobulinimą, jų dizaino pokyčius bei kitus aspektus, gerinančius produkciją bei jos prisitaikymą šiuolaikinėse užsienio rinkose.
 • Daugiausiai pasaulyje eksportuojama naftos produktų. Išties naftos produktais yra svarbus dalykas tiek vartotojams, tiek eksportuotojams, kadangi kasdien naftos produktų suvartojimo kiekiai yra milžiniški.
 • Europa, viena didžiausių verslo gigančių. Jos eksportas taip pat vienas didžiausių pasaulyje.
 • Europa pirmauja pagal kokybiškų lengvųjų bei sunkiasvorių automobilių pardavimus.
 • Pagrindinės eksportuotojos Europos šalyse yra Vokietija, Italija, Jungtinė Karalystė ir Prancūzija.
 • Neatsilieka ir mažosios valstybės, jos kasmet taip pat eksportuoja vis daugiau įvairių produktų bei paslaugų.
 • Nuo 2011 m. tik dvi Europos Sąjungos šalys sugebėjo išauginti eksporto kiekį, tai Lenkija (5%) ir Kipras (1.8%).
 • Maltos eksportas smuko net 41.2%, Švedijos 25%,o Airijos bei Kroatijos 3%. Jungtinės Karalystės eksportas taip pat smuko, gali būti, jog tai įtakojo Brexit judėjimas.

Eksportuojami produktai atneša didžiulius pelnus, vis dėlto, kartais dėl valiutų kursų keitimosi, eksportuotojai patiria šiokių tokių nuostolių. Nepaisant to, eksportas vis dar išlieka vienu didžiausių ekonominio augimo rodikliu visame pasaulyje. Vienos šalys eksportuoja daugiau, kitos mažiau, tačiau eksportas sudaro tikrai nemažą dalį kiekvienos šalies ekonomikoje. Nepaisant kai kurių šalių nuosmukių, eksportas vis didėja, kaip didėja ir pagaminamų produktų bei paslaugų kiekis. Keičiantis pasauliui, žmonėms reikia vis išmanesnių ir naujesnių produktų bei paslaugų. Didžiosios šalys dažnai tokius dalykus ima gaminti anksčiau ir eksportuoja į kitas šalis, stebėdamos besikeičiančią padėtį, mažosios valstybės stengiasi neatsilikti ir lygiuojasi į didesniąsias šalis. Taip atsiranda konkurencija, kurioje dažniausiai laimi vartotojas. Kiekvienas gamintojas stengiasi pasiūlyti savo prekes ir paslaugas, kurios būtų geriausios kokybės ir už prieinamą kainą. Kadangi pasiūla ganėtinai didelė, vartotojai gali rinktis tas prekes ar paslaugas, kurios labiausiai atitinka jų poreikius ir finansines galimybes.