Skip to content →

Importas ir eksportas

Importas, tai užsienio valstybių prekių, paslaugų bei kitų materialių objektų, kurie dažniausiai skirti prekybai įvežimas į valstybę. Ši sąvoka naudojama ir pačiam procesui ir jo apimtims. Prekių, kurios importuojamos, galutinis vartotojas yra gyventojai bei įvairios organizacijos. Prekybinis importas yra reglamentuojamas įvairiais su muitu susijusiais įstatymais. Paprasčiau, importas, tai prekių iš svečių šalių įvežimas/atgabenimas į valstybę. Asmenys, gabenantys tokias prekes, vadinami importuotojais. Yra du pagrindiniai importo tipai: pramoninis bei plataus vartojimo ir tarpinės prekės bei paslaugos.

Eksportas (credit nevoi personale), tai prekių pardavimas užsienio pirkėjams, o taip pat ir paslaugų teikimas užsienio subjektams. Tai priešingas terminas importui, kuris reiškia prekių bei paslaugų į vežimą į šalį. Eksportas, tai labai svarbi tarptautinės prekybos dalis. Eksportas taip pat yra ir vienas svarbiausių šalies ekonomikos augimo garantų.

Ir eksportas, ir importas yra svarbūs šalies ekonomikai. Be to, kiekviena šalis stengiasi, jog jos gaminami arba auginami produktai, paslaugos, pasiektų kuo daugiau šalių, nes tai atveria didžiules finansines ir kitokias galimybes. Nors abu objektai yra svarbūs šalies ekonomikai, tačiau prie visų teikiamų privalumų, yra ir tam tikrų minusų

Importo privalumai:

 • Mažinama priklausomybė nuo esamų rinkų;
 • Išnaudojamos tarptautinės prekybos technologijos;
 • Plėtojamas esamų produktų pardavimo potencialas;
 • Palaikomas ekonominis konkurencingumas vidinėje rinkoje.

Trūkumai:

 • Importuojamos prekės, dėl netinkamų oro sąlygų, transportavimo metu gali prarasti prekinę išvaizdą;
 • Importuojant prekes, padidinama rizika susirgti įvairiomis ligomis, kadangi eksportuojamos prekės gali būti užkrėstos ir platinti įvairias ligas, paplitusias svečiose šalyse.

Eksporto privalumai:

 • Eksportavimas, tai vienas iš būdų padidinti pardavimų potencialą;
 • Didėja pardavimai ir pelnas;
 • Parduodama perteklinė produkcija;
 • Įgyjamos naujos žinios ir patirtis.

Trūkumai:

 • Papildomos išlaidos;
 • Finansinė rizika;
 • Reikalingos eksporto licencijos bei kiti dokumentai;

Akivaizdu, jog importas bei eksportas turi ir privalumų ir trūkumų, visgi privalumų yra daugiau, vadinasi valstybėms tai yra naudinga. Apskritai, kiekviena šalis kaip galėdama stengiasi didinti eksportą ir tokiu būdu gerinti savo prekybos bei einamosios sąskaitos balansą, paprasčiau tariant, stengiamasi jog eksportas būtų didesnis nei importas. Visgi, nemažai valstybių, stengiasi savo rinkas apginti muitais bei kitomis priemonėmis, tačiau apie tai jau atskira tema. Kalbant apie eksportą, pagrindinę dalį sudaro prekės. Prekes kur kas paprasčiau eksportuoti nei paslaugas, tačiau pastebima, jog paslaugų eksportas taip pat auga. Reikia paminėti ir tai, kad norint, jog prekybos balansas būtų teigiamas, nereikia stengtis mažinti importo, tiesiog reikia visais įmanomais būdais didinti verslo konkurencingumą ir skatinti eksporto galimybes.

Prekybiniai mainai atsirado jau labai senai, prekybiniai mainai tarp valstybių, jau taip pat gana senas reiškinys. Paprastai, jeigu viskas vyksta skaidriai, iš prekybinių mainų laimi visos tuose mainuose dalyvaujančios valstybės. Eksportuojant prekes, skleidžiama žinia pasauliui apie gaminamas prekes ir paslaugas, na o importuojant prekes, išnaudojamos tarptautinės technologijų galimybės, bei suteikiama didesnė pasirinkimo laisvė vartotojams. Abi šios sritys svarbios kiekvienai valstybei, todėl visos šalys daugiau ar mažiau eksportuoja bei importuoja įvairiausias prekes ir paslaugas. Išaugusi prekyba, lemia viso pasaulio ekonominį augimą, todėl tai naudinga visiems. Vartotojai gali rinktis iš plataus prekių ir paslaugų asortimento, o tai anksčiau buvo kur kas sudėtingiau, pasirinkimas buvo kur kas siauresnis. Dėl importuotų ir vietinių prekių konkurencingumo, kainos mažėja, na, o kokybė gerėja.

Daugiau informacijos ieškokite http://www.imprumutacum.ro/.